Low pressure electric compressor unit 0.3 m3/min from the manufacturer IMCOINSA.
Rent this machine
Description
This IMCOINSA IMCO-2-50M compressed air equipment provides the best combination of experience and flexibility for the compressed air markets. It offers the simplest of solutions, as simple as plug and play.
It has a capacity of 50 liters, a maximum pressure of 10 bars and a weight of 49 kg.
If you need to rent a compressed air compressor, this IMCO-2-50M offers extraordinary performance, high productivity and energy saving, making it the best choice.
Data sheet
Low privation electric compressor 0.3 m3/min IMCOINSA IMCO-2-50m
| Brand | IMCOINSA |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Length | 830 mm |
| Width | 370 mm |
| Height | 710 mm |
| Weight | 49 Kg |
| Fuel type | Electric |
| Rated power | 2 HP |
| Tank capacity | 50 l |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
INGERSOLL RAND AERIUS VB22i
Elec compressor. l.p. 13 m3/min IMGERSOLL RAND AERIUS VB22i
ABAC FC2/24 CM2
Low privation electric compressor 0.3 m3/min ABAC FC2/24 cm2
SCHULZ MSV 20
Low privation electric compressor 0.3 m3/min SCHULZ MSV 20