Diesel articulated arm platform with a working height of 12 meters and a horizontal reach of 6.6 meters. The maximum load capacity of your basket is 230 Kg.
Rent this machine
Description
The HAULOTTE 12 meter tail lift is highly manoeuvrable and offers greater efficiency in jobs with difficult access thanks to its reduced dimensions and tight turning radius. Includes four drive wheels to work on any terrain.
Data sheet
Diesel articulated platform 12m HAULOTTE HA12PX
| Brand | HAULOTTE |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 12,3 m |
| Load capacity | 230 Kg |
| Gradeability | 0,4 |
| Length | 5640 mm |
| Width | 1850 mm |
| Height | 2140 mm |
| Weight | 5540 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HAULOTTE HA20PX
Diesel articulated platform 20 meters HAULOTTE HA20PX
GENIE Z-45/25 RT
Diesel articulated platform 16 meters GENIE Z-45/25 RT
HAULOTTE HA18SPX
Diesel articulated platform 18m HAULOTTE HA18SPX