Diesel articulated arm platform with a working height of 16 meters and a horizontal reach of 9,10. The maximum load capacity of your basket is 230 Kg.
Rent this machine
Description
This diesel articulated boom platform offers a working height of 16 meters and a horizontal reach of 9 meters. It offers continuous 360º turret rotation and fully proportional and simultaneous controls. It includes four driving wheels and guidelines to provide greater maneuverability.
Data sheet
Diesel articulated platform 16m HAULOTTE HA16PX
| Brand | HAULOTTE |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 16 m |
| Load capacity | 230 Kg |
| Gradeability | 0,5 |
| Length | 6950 mm |
| Width | 2300 mm |
| Height | 2300 mm |
| Weight | 6950 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HAULOTTE HA 20RTJ PRO
Diesel articulated platform 20 meters HAULOTTE HA 20RTJ PRO
HAULOTTE HA20PX
Diesel articulated platform 20 meters HAULOTTE HA20PX
HAULOTTE HA18PXNT
Diesel articulated platform 18m HAULOTTE HA18PXNT