HAULOTTE articulated arm platform with a working height of 20 meters. It also offers a horizontal range of 13,50 meters. Its maximum load capacity is 230 Kg.
Rent this machine
Description
This HAULOTTE articulated boom offers a lifting height of 18,65 meters and one of the largest horizontal reaches in its range with 13,65 meters. Includes four-wheel drive and steering for greater maneuverability and stability, as well as hydraulic differential lock.
Data sheet
Diesel articulated platform 20 meters HAULOTTE HA20PX
| Brand | HAULOTTE |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 230 Kg |
| Load capacity | 230 Kg |
| Gradeability | 0,4 |
| Length | 8930 mm |
| Width | 2380 mm |
| Height | 2670 mm |
| Weight | 11710 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
MANITOU 200 ATJ
Diesel articulated platform 20 meters MANITOU 200 ATJ
MANITOU 180 ATJ
Diesel articulated platform 18 meters MANITOU 180 ATJ
HAULOTTE HA 16RTJO
Diesel articulated platform 16 meters HAULOTTE HA 16RTJO