Electric motor articulated lifting platform with a working height of 12 meters, a horizontal reach of 6.5 meters and a load capacity of 230 Kg.
Rent this machine
Description
The Haulotte HA12IP articulated arm offers a working height of 12 meters with reduced dimensions that give it great maneuverability, as well as a narrow turning radius. His arm also offers negative lift.
Data sheet
Electric articulated platform 12m HAULOTTE HA12IP
| Brand | HAULOTTE |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Working height | 12 m |
| Load capacity | 230 Kg |
| Gradeability | 0,25 |
| Length | 5400 mm |
| Width | 1350 mm |
| Height | 2000 mm |
| Weight | 5900 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
JLG E300AJP
Electric articulated platform 11m JLG E300AJP
HAULOTTE HA15I
Electric articulated platform 15m HAULOTTE HA15I
SNORKEL A46JE
Electric articulated platform 16m SNORKEL A46JE