Hyster A1.5XNT electric tricycle forklift with a load capacity of 1,500 Kg with a 24V battery. It offers a lifting height of 5,500 mm and a load center of 500 mm.
Rent this machine
Description
The most compact and with reduced dimensions, the A1.5XNT with a 1,500 Kg load capacity offers optimal productivity thanks to its design, prepared for medium-intensity work. It offers efficient handling thanks to the traction of its rear wheel and its reduced turning radius.
Includes 24V battery, in addition to a robust and reliable chassis for greater operator safety.
Data sheet
Electric front forklift 1500 k HYSTER A1.5XNT
| Brand | HYSTER |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Load capacity | 1500 Kg |
| Weight | 2905 Kg |
| Lifting height | 5500 mm |
| Load center | 500 mm |
| Turning radius | 1398 mm |
| Average width | 996 mm |
| Engine type | Eléctrico |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HYSTER J1.5XNT SWB
Electric front forklift 1500k atex HYSTER J1.5XNT SWB
HYSTER J4.0XN
Electric front forklift 4000k HYSTER J4.0XN
HYSTER J1.6XN MWB
Electric front forklift 1600 k HYSTER J1.6XN MWB