Generator set with nominal power of 810 kVA from the manufacturer Caterpillar.
Rent this machine
Description
This Caterpillar 3412 PKG diesel generator set offers a nominal power of 810 kVA. Designed for power supply in industrial environments.
If you need to rent an 810 kVA generator set as an emergency power source, this Caterpillar is the ideal equipment for it. Contact us and we will make the personalized project from start to finish.
Data sheet
Generator set 800 kVA CATERPILLAR 3412PKG
| Brand | CATERPILLAR |
| Motorization | COMBUSTION |
| Length | 5900 mm |
| Width | 2238 mm |
| Height | 2564 mm |
| Weight | 9270 Kg |
| Fuel type | Diesel |
| Rated power | 810 kVA |
| Generator type | ISLAND |
Downloads
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HIMOINSA HRFW-250 T5 INS 50HZ 400-230V
Parallel generator set 250 kVA HIMOINSA HRFW-250 T5 INS 50HZ 400-230V
PRAMAC GBL30
Generator set 30 kVA PRAMAC GBL30
ATLAS COPCO QAS 500 ST3
Parallel generator set r.prem 500 kVAS ATLAS COPCO QAS 500 ST3