Himoinsa generator set with nominal power of 100 kVA.
Rent this machine
Description
This Himoinsa HFW-100 diesel generator set offers a nominal power of 100 kVA. Designed for power supply in industrial environments.
It has a 240 liter fuel tank.
If you need to rent a 100 kVA generator set for your event or as an emergency power source, this HIMOINSA generator is the ideal equipment for it. Contact us and we will make the personalized project from start to finish.
Data sheet
Generator set 100 kVA HIMOINSA HFW-100
| Brand | HIMOINSA |
| Motorization | COMBUSTION |
| Length | 2750 mm |
| Width | 1100 mm |
| Height | 1760 mm |
| Weight | 1689 Kg |
| Fuel type | Diesel |
| Rated power | 100 kVA |
| Tank capacity | 240 l |
| Generator type | ISLAND |
Downloads
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
ATLAS COPCO QAC 1250
Parallel generator set 1250 kVA ATLAS COPCO QAC 1250
AEM VP250SP/3A
Parallel generator set 250 kVA AEM VP250SP/3A
PRAMAC GSW115P
Generator set 100 kVA PRAMAC GSW115P