Diesel generator set with nominal power of 60 kVA from the manufacturer Pramac.
Rent this machine
Description
This Pramac GPW60 diesel generator set offers a nominal power of 60 kVA. Designed for power supply in industrial environments.
It has a 300 liter fuel tank.
If you need to rent a 60 kVA generator set for your event or as an emergency power source, this Pramac generator is the ideal equipment for it. Contact us and we will make the personalized project from start to finish.
Data sheet
Generator set 60 kVA PRAMAC GPW60
| Brand | PRAMAC |
| Motorization | COMBUSTION |
| Length | 2400 mm |
| Width | 1040 mm |
| Height | 1745 mm |
| Weight | 1220 Kg |
| Fuel type | Diesel |
| Rated power | 66 kVA |
| Tank capacity | 300 l |
| Generator type | ISLAND |
Downloads
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HIMOINSA HRFW 100 T5
Parallel generator set 100 kVA HIMOINSA HRFW 100 T5
PRAMAC GSW67
Generator set 60 kVA PRAMAC GSW67