Diesel generator set with nominal power of 100 kVA from the manufacturer Pramac.
Rent this machine
Description
This Pramac GSW115P diesel generator set offers a nominal power of 100 kVA. Designed for power supply in industrial environments. Available in island or version with parallel connection.
It has a fuel tank of 209 liters.
If you need to rent a 100 kVA generator set for your event or as an emergency power source, this PRAMAC generator is the ideal equipment for it. Contact us and we will make the personalized project from start to finish.
Data sheet
Generator set 100 kVA PRAMAC GSW115P
| Brand | PRAMAC |
| Motorization | COMBUSTION |
| Length | 2400 mm |
| Width | 1000 mm |
| Height | 1685 mm |
| Weight | 1500 Kg |
| Fuel type | Diesel |
| Rated power | 100 kVA |
| Tank capacity | 209 l |
| Generator type | ISLAND OR PARALLEL |
Downloads
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
PRAMAC GCW110P
Generator set 100 kVA PRAMAC GCW110P
AEM RVP500SP/3A
Parallel generator set r.prem 500 kVAS AEM RVP500SP/3A
PRAMAC GSW330DO
Generator set 300 kVA PRAMAC GSW330DO