Diesel generator set with nominal power of 150 kVA from the manufacturer Pramac.
Rent this machine
Description
This Pramac GSW167P diesel generator set offers a nominal power of 150 kVA. Designed for power supply in industrial environments. Available in island or version with parallel connection.
It has a 350 liter fuel tank.
If you need to rent a 150 kVA generator set for your event or as an emergency power source, this PRAMAC generator is the ideal equipment for it. Contact us and we will make the personalized project from start to finish.
Data sheet
Generator set 150 kVA PRAMAC GSW167P
| Brand | PRAMAC |
| Motorization | COMBUSTION |
| Length | 3414 mm |
| Width | 1338 mm |
| Height | 1768 mm |
| Weight | 2040 Kg |
| Fuel type | Diesel |
| Rated power | 150 kVA |
| Tank capacity | 350 l |
| Generator type | ISLAND |
Downloads
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
ATLAS COPCO QAC 1000/P
Parallel generator set 1000 kVA ATLAS COPCO QAC 1000/P
ATLAS COPCO QAS 500 ST3
Parallel generator set r.prem 500 kVAS ATLAS COPCO QAS 500 ST3
HIMOINSA HFW-100
Generator set 100 kVA HIMOINSA HFW-100