The Genie GS-2668 RT diesel scissor lift offers us a maximum working height of 9.92 meters and a load capacity of 567 kg.
The width of the machine is 1,73 meters, a transport length of 2670 meters and its weight is 3263 kg.
Rent this machine
Description
The Genie GS-2668 RT diesel scissor lift provides extra robust performance thanks to its design, and is also capable of traversing uneven terrain.
The platform has 4-wheel drive with positive traction control for excellent off-road qualities.
Data sheet
Diesel scissors lifting platform 10 meters GENIE GS-2668 RT
| Brand | GENIE |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 9,92 m |
| Load capacity | 567 Kg |
| Gradeability | 0,4 |
| Length | 2670 mm |
| Width | 1730 mm |
| Height | 2320 mm |
| Weight | 2891 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HAULOTTE H12 SDX
Diesel scissor platform 12 meters HAULOTTE H12 SDX
HAULOTTE COMPACT 10 DX
Diesel scissors lifting platform 10 meters HAULOTTE COMPACT 10 DX
JLG SL 210-25 D4WDSP
Diesel scissor platform 23 meters JLG SL 210-25 D4WDSP