The Haulotte Compact 12 DX diesel scissor lift platform has a working height of 12,06 meters and a platform height of 10.06 meters, with a load capacity of 450 Kg. p>
Its transport length is 3,18 meters, the width of this scissors is 1.78 and the height of the machine reaches 1,7 meters.
Rent this machine
Description
The Haulotte Compact 12 DX diesel scissor lift offers exceptional handling on any type of terrain.
It is ideal for work related to maintenance and assembly thanks to its platform. In addition, this scissors achieves great productivity.
Data sheet
Diesel scissor platform 12 meters HAULOTTE COMPACT 12 DX
| Brand | HAULOTTE |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 12,06 m |
| Load capacity | 450 Kg |
| Gradeability | 0,4 |
| Length | 2450 mm |
| Width | 1450 mm |
| Height | 2560 mm |
| Weight | 3965 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HAULOTTE H15 SXL
Diesel scissor platform HAULOTTE H15 SXL
HAULOTTE H18 SX
Diesel scissor platform HAULOTTE H18 SX
GENIE GS-5390 RT
Diesel scissors lifting platform 18 meters GENIE GS-5390 RT