The GENIE GS-1932 electric scissor lift platform gives us a maximum working height of 7.79 meters and a load capacity of 227 kg.
The Genie® GS™-1932 electric scissor lifts are very easy to maneuver in those spaces that are reduced and also its operation, being electric, is truly silent. These equipments are perfect for both exterior and interior applications on level and stable surfaces.
Rent this machine
Description
These electric scissor lift platforms have front wheel drive and a zero inside turning radius.
Its width (0,81 meters) allows the scissor lift to pass easily through standard single or double doors. Thanks to its 0,91 sliding extension, it provides us with ample work space and has removable component trays for easy access.
Dual-zone Smart Link™ controls for easy indoor and outdoor use.
The GENIE GS-1932 scissor lifts offer industry leading performance with lower maintenance costs and longer uptime.
Data sheet
Electric scissors lifting platform 8 meters GENIE GS-1932
| Brand | GENIE |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Working height | 7,79 m |
| Load capacity | 227 Kg |
| Gradeability | 0,25 |
| Length | 1830 mm |
| Width | 813 mm |
| Height | 2110 mm |
| Weight | 1503 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HAULOTTE COMPACT 14
Electric scissor platform 14 meters HAULOTTE COMPACT 14
JLG SLJ 180-12E2WD
Electric scissor platform 20m JLG SLJ 180-12E2WD
JLG 1932R
Electric scissor platform 8 meters JLG 1932R