This scissor lift provides exceptional productivity, with a load capacity of up to 450 kg and a working height of 10.15 metres.
This machine is reliable, robust and easy to maintain and has a high autonomy of work.
Rent this machine
Description
The Haulotte COMPACT 10 electric scissor lift provides a working height of up to 10.15 meters.
It has a maximum height translation capacity and the same load capacity regardless of whether it is used outdoors or indoors. The platform is extendable.
It has a standard equipment equipped with:
Data sheet
Electric scissors lifting platform 10 meters Haulotte COMPACT 10
| Brand | HAULOTTE |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Working height | 10,15 m |
| Load capacity | 450 Kg |
| Gradeability | 0,23 |
| Length | 2310 mm |
| Width | 1200 mm |
| Height | 2260 mm |
| Weight | 2330 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
MAGNI ES1612E
Electric scissor platform 16 meters MAGNI ES1612E
SNORKEL S4726E
Electric scissors lifting platform 10 meters SNORKEL S4726E
MAGNI ES0607EP
Electric scissor platform 6 meters MAGNI ES0607EP