The Halotte OPTIMUM 6 electric scissor lift platform gives us a working height of 6.35 meters and a load capacity of 270 kg.
The equipment has a maximum length of 1.9 meters, with a transport width of 0.76 and its folded height is 1.91 meters.
Rent this machine
Description
The Haulotte OPTIMUM 6 scissor lift is incomparable with high handling and driving precision, providing truly fast and proportional movements.
It has maintenance-free electric motors and has easy access through two folding trays.
This equipment is perfect for indoor and outdoor work, easy to transport, very robust and with a longer useful life and profitability.
Data sheet
Electric scissor platform 6 meters HAULOTTE OPTIMUM 6
| Brand | HAULOTTE |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Working height | 6,35 m |
| Load capacity | 270 Kg |
| Gradeability | 0,25 |
| Length | 1880 mm |
| Width | 680 mm |
| Height | 1910 mm |
| Weight | 1290 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
MAGNI ES1612ECP
Electric scissor platform 16 meters MAGNI ES1612ECP
MAGNI ES1008E
Electric scissor platform 10 meters MAGNI ES1008E
JLG 10RS
Electric scissor platform 12 meters JLG 10RS