The JLG R2632 electric scissor lift platform gives us a working height of 9,77 meters.
The capacity of the unrestricted platform is 230 kilos. The width of this equipment is only 0,81 meters.
Rent this machine
Description
This R2632 electric lifting platform allows us to carry out work on difficult terrain, as it has active pothole protection that gives us more ground clearance.
Its range capacity is greater in difficult situations, in addition, it can go through individual and standard doors.
Data sheet
Electric scissor platform 10 meters JLG R2632
| Brand | JLG |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Working height | 9,77 m |
| Load capacity | 230 Kg |
| Gradeability | 0,25 |
| Length | 2400 mm |
| Width | 810 mm |
| Height | 2240 mm |
| Weight | 1954.98 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HAULOTTE COMPACT 14
Electric scissor platform 14 meters HAULOTTE COMPACT 14
JLG 10RS
Electric scissor platform 12 meters JLG 10RS
JLG SLJ 180-12E2WD
Electric scissor platform 20m JLG SLJ 180-12E2WD