This scissor lift is specifically designed for the rental industry, with a working height of 9.9 meters. It has been built with the aim of withstanding the toughest working conditions. In addition, it introduces innovative features that optimize the operator experience and reduce maintenance time.
Rent this machine
Description
The Snorkel S3226E electric scissor lift platform offers us a maximum working height of 9.9 meters and a load capacity of 250 kg.
Data sheet
Electric scissors lifting platform 10 meters SNORKEL S3226E
| Brand | SNORKEL |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Working height | 9,9 m |
| Load capacity | 250 Kg |
| Gradeability | 0,25 |
| Length | 2300 mm |
| Width | 810 mm |
| Height | 2300 mm |
| Weight | 2045 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HAULOTTE COMPACT 8W
Electric scissor platform 8 meters HAULOTTE COMPACT 8W
HAULOTTE COMPACT 12
Electric scissor platform 12 meters HAULOTTE COMPACT 12
HAULOTTE Compact 10N
Electric scissors lifting platform 10 meters Haulotte Compact 10N