The STAR 6 electric single-person platform has a working height of 5.8 meters and a load capacity of 230 kg.
Rent this machine
Description
The STAR 6 single-person electric platform offers a lifting height of almost 6 meters and a load capacity of 230 kg. Within the range, this model is the one with the narrowest dimensions, allowing you to optimize work in confined spaces.
Data sheet
Electric unipersonal platform 6m HAULOTTE STAR 6
| Brand | HAULOTTE |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Working height | 5,8 m |
| Load capacity | 210 Kg |
| Gradeability | 0,25 |
| Length | 1650 mm |
| Width | 790 mm |
| Height | 1750 mm |
| Weight | 890 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HAULOTTE STAR 10
Electric unipersonal platform 10m HAULOTTE STAR 10
JLG TOUCAN DUO
Electric unipersonal platform 6m JLG TOUCAN DUO
BRAVI LUI 460
Electric unipersonal platform 6m BRAVI LUI 460