This single-person electric platform offers a 8-meter working height and a load capacity of 200 kg.
Rent this machine
Description
The STAR 8 model electric one-man platform offers a working height of 8.2 meters and a load capacity of 200 kg. It is characterized by precise driving that allows you to access anywhere. It has a very innovative design and part of small dimensions that facilitate its transport.
Data sheet
Electric unipersonal platform 8m HAULOTTE STAR 8
| Brand | HAULOTTE |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Working height | 8,7 m |
| Load capacity | 200 Kg |
| Gradeability | 0,25 |
| Length | 2700 mm |
| Width | 100 mm |
| Height | 1990 mm |
| Weight | 2585 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
JLG ECOLIFT 70
Electric unipersonal platform 4m JLG ECOLIFT 70
BRAVI SPRINT TL
Electric unipersonal platform 5m BRAVI SPRINT TL
HAULOTTE HM 10P
Electric unipersonal platform 10m HAULOTTE HM 10P