This MANITOU compact telehandler has a lifting height of 7 meters and a maximum load capacity of 3300 Kg.
Rent this machine
Description
This Manitou telescopic handler features compact dimensions for high productivity even in the tightest of spaces. It offers a lifting height of 7 meters and a load capacity of 3,300 Kg.
In addition, it has a side range of 4 meters.
Data sheet
Tl handler 7m 3300 k MANITOU MLT 733 105D ST4 S1 TRACT SLU
| Brand | MANITOU |
| Motorization | COMBUSTION |
| Load capacity | 3300 Kg |
| Length | 4850 mm |
| Width | 2390 mm |
| Height | 2380 mm |
| Weight | 7015 Kg |
| Lifting height | 6,9 m |
| Scope | 3,9 m |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
MANITOU MT 1740 SLT
Telescopic handler 17 m 4000 k MANITOU MT 1740 SLT
MAGNI HTH 10.10 DC
Telescopic handler 10 m 10000 k MAGNI HTH 10.10 DC
MANITOU MT 1030
Telescopic handler 10 m 3000 k MANITOU MT 1030