Manitou fixed telescopic handler with lifting height of 13 meters and 3500 Kg load capacity.
Rent this machine
Description
This manipulator Easy version is designed both for the comfort of the operator, and for work on levels of 2 or 3 heights. It includes stabilizers to provide greater stability and improve its ability to reach. Its maximum load is 3500 Kg and it has a lifting height of 13 meters.
Data sheet
Telescopic handler 13 m 4000 k MANITOU MT 1335 EASY
| Brand | MANITOU |
| Motorization | COMBUSTION |
| Load capacity | 3500 Kg |
| Length | 5860 mm |
| Width | 2280 mm |
| Height | 2420 mm |
| Weight | 9200 Kg |
| Lifting height | 12,55 m |
| Scope | 8,75 m |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
MANITOU MT1235S
Telescopic handler 12 m 3500 k MANITOU MT1235S
MANITOU MT 1335 100P ST4 S1
Telescopic handler 13 m 4000 k MANITOU MT 1335 100P ST4 S1
MANITOU MT732
Telescopic handler 7 m 3200 k MANITOU MT732