Manitou MT1840 HA version front handler with load capacity of 4000 Kg and lifting height of 18 meters.
Rent this machine
Description
These Manitou handlers are designed for the most demanding operations, with intensive duty cycles. They have a lifting height of 18 meters and a maximum load capacity of 4000 Kg, with a horizontal reach of 13 meters.
Data sheet
Telescopic handler 18 m 4000 k MANITOU MT 1840HA 100P ST4 S1
| Brand | MANITOU |
| Motorization | COMBUSTION |
| Load capacity | 4000 Kg |
| Length | 6300 mm |
| Width | 2430 mm |
| Height | 2480 mm |
| Weight | 11380 Kg |
| Lifting height | 17,5 m |
| Scope | 13,7 m |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
MAGNI HTH 10.10 DC
Telescopic handler 10 m 10000 k MAGNI HTH 10.10 DC
MANITOU MT 1740 SLT
Telescopic handler 17 m 4000 k MANITOU MT 1740 SLT
MANITOU MT 733
Telescopic handler 7m 3300 k MANITOU MT 733