The GENIE S-60 diesel telescopic platform has a working height of 20 meters and a load capacity of 300 kg. It offers a horizontal range of 12 meters.
Rent this machine
Description
Telescopic platform with Genie S-60 diesel engine with a working height of 20 meters. It provides a horizontal reach of 12 meters and, thanks to its dimensions and low weight design, it provides maximum efficiency even in confined spaces.
Data sheet
Diesel telescopic platform 20m GENIE S-60
| Brand | GENIE |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 300 Kg |
| Load capacity | 300 Kg |
| Gradeability | 0,3 |
| Length | 9700 mm |
| Width | 2490 mm |
| Height | 1850 mm |
| Weight | 7550 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
JLG 600S
Diesel telescopic platform 20m JLG 600S
JLG 460 SJ
Diesel telescopic platform 16m JLG 460 SJ
JLG 1200 SJP
Diesel telescopic platform 38m JLG 1200 SJP