The GENIE model S-80 diesel telescopic platform has a working height of 26 meters and a load capacity of 300 Kg. It provides a horizontal reach of 17 meters.
Rent this machine
Description
This Genie telescopic arm provides a working height of 26 meters and a horizontal reach of 17 meters. It is the ideal solution for applications at height, thanks to its four-wheel drive solution, offering an unrestricted basket capacity of 300 kg for two occupants plus tools.
Data sheet
Diesel telescopic platform 26m GENIE S-80
| Brand | GENIE |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 26,38 m |
| Load capacity | 300 Kg |
| Gradeability | 0,45 |
| Length | 11030 mm |
| Width | 2490 mm |
| Height | 2080 mm |
| Weight | 16783 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
GENIE S105
Diesel telescopic platform 34m GENIE S105
JLG 1350 SJP
Diesel telescopic platform 43m JLG 1350 SJP
JLG 860 SJ
Diesel telescopic platform 28m JLG 860 SJ