The diesel telescopic platform offers a working height of 21 meters and a reach of 17 meters. It has a load capacity of 230 Kg.
Rent this machine
Description
This diesel platform model H 21 TX achieves lifting movements of 21 meters and has a maximum capacity of 3230 kg. This machine has a size that allows access to any difficult environment and is perfect for maintenance work, painting or inspections.
Data sheet
Diesel telescopic platform 21m HAULOTTE H 21 TX
| Brand | HAULOTTE |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 20,8 m |
| Load capacity | 225 Kg |
| Length | 8910 mm |
| Width | 2470 mm |
| Height | 2840 mm |
| Weight | 11750 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
GENIE S105
Diesel telescopic platform 34m GENIE S105
JLG S1350
Diesel telescopic platform 43m JLG S1350
GENIE S125
Diesel telescopic platform 40m GENIE S125