The GENIE Z-45/25 RT diesel articulated boom lift offers a working height of 15.80 meters, as well as a horizontal reach of 7.62 meters . The load capacity of your basket is 227 Kg.
This diesel articulated truck has a transport length of 6,83 meters and a folded height of 2 meters.
Rent this machine
Description
These 16 meter working height Genie brand diesel booms are ideal for work at height in all types of industries from aerospace to construction. Its lift height, reach, and turret rotation, among others, allow it to reach any type of job from the side or from above.
Data sheet
Diesel articulated platform 16 meters GENIE Z-45/25 RT
| Brand | GENIE |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 227 Kg |
| Load capacity | 227 Kg |
| Gradeability | 0,3 |
| Length | 5500 mm |
| Width | 1750 mm |
| Height | 2000 mm |
| Weight | 7394 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HAULOTTE HA18SPX
Diesel articulated platform 18m HAULOTTE HA18SPX
GENIE Z-34/22 IC
Diesel articulated platform 12 meters GENIE Z-34/22 IC
SNORKEL A46 JRT
Diesel articulated platform 16 meters SNORKEL A46 JRT