HAULOTTE diesel articulated boom platform with a working height of 18 meters and a horizontal reach of 10,6. The maximum load capacity of your basket is 230 Kg.
Rent this machine
Description
This diesel articulated boom platform offers a working height of 17,2 meters and a horizontal reach of 10,6 meters. It offers continuous 360º turret rotation and fully proportional and simultaneous controls. It includes four driving wheels and guidelines to provide greater maneuverability. It has a surmountable slope of 45%.
Data sheet
Diesel articulated platform 18m HAULOTTE HA18SPX
| Brand | HAULOTTE |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 17,3 m |
| Load capacity | 230 Kg |
| Gradeability | 0,45 |
| Length | 7500 mm |
| Width | 2250 mm |
| Height | 2200 mm |
| Weight | 7500 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
GENIE Z-135/70
Diesel articulated platform 43 meters GENIE Z-135/70
HAULOTTE HA16PXNT
Diesel articulated platform 16m HAULOTTE HA16PXNT
HAULOTTE HA 16RTJO
Diesel articulated platform 16 meters HAULOTTE HA 16RTJO