Diesel articulated boom lift GENIE Z-80/60 with a working height of 26 meters and a horizontal reach of 19 meters. The load capacity of the platform is 227 Kg.
The length of the machine is 11,27 meters, it has a width of 2,49 meters and the height when folded is 3 meters.
Rent this machine
Description
The 26 meter working height Genie diesel boom handles the toughest terrain with ease thanks to its 4x4 drive. Ideal for exterior work in the industrial or construction sectors, it offers one of the longest ranges in its range. It has four steering wheels and a triangular caterpillar option.
Data sheet
Diesel articulated platform 26 meters GENIE Z-80/60
| Brand | GENIE |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 25,77 m |
| Load capacity | 227 Kg |
| Gradeability | 0,45 |
| Length | 1127 mm |
| Width | 2490 mm |
| Height | 3000 mm |
| Weight | 17010 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
MANITOU 200 ATJ
Diesel articulated platform 20 meters MANITOU 200 ATJ
MANITOU 160 ATJ
Diesel articulated platform 16 meters MANITOU 160 ATJ
GENIE Z-51/30J RT
Diesel articulated platform 18 meters GENIE Z-51/30J RT