Diesel articulated arm platform with working height of 18 meters and horizontal reach of 10,6. The maximum load capacity of your basket is 230 Kg.
Rent this machine
Description
This diesel articulated boom platform offers a working height of 17,2 meters and a horizontal reach of 10,6 meters. It offers continuous 360º turret rotation and fully proportional and simultaneous controls. It includes four driving wheels and guidelines to provide greater maneuverability.
Data sheet
Diesel articulated platform 18m HAULOTTE HA18PX
| Brand | HAULOTTE |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 17,2 m |
| Load capacity | 230 Kg |
| Gradeability | 0,5 |
| Length | 7600 mm |
| Width | 2300 mm |
| Height | 2300 mm |
| Weight | 8050 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
SNORKEL A46 JRT
Diesel articulated platform 16 meters SNORKEL A46 JRT
SNORKEL A62 JRT
Diesel articulated platform 20 meters SNORKEL A62 JRT
HAULOTTE HA 16RTJO
Diesel articulated platform 16 meters HAULOTTE HA 16RTJO