Articulated lifting platform with Haulotte diesel combustion engine 20 meters high with a horizontal reach of 12 meters.
The dimensions of the platform are 1,83 x 0,8 meters and the machine has a transport length of 8,8 meters.
Rent this machine
Description
The Haulotte diesel articulated platform with a working height of 20 meters is easy to operate and handle, as well as very low maintenance costs. Its totally proportional movements make it a versatile, safe and highly effective machine.
Data sheet
Diesel articulated platform 20 meters HAULOTTE HA 20RTJ
| Brand | HAULOTTE |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 230 Kg |
| Load capacity | 230 Kg |
| Gradeability | 0,45 |
| Length | 8800 mm |
| Width | 2420 mm |
| Height | 2510 mm |
| Weight | 9600 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HAULOTTE HA16SPX
Diesel articulated platform 16m HAULOTTE HA16SPX
MANITOU 200 ATJ
Diesel articulated platform 20 meters MANITOU 200 ATJ
HAULOTTE HA18PX
Diesel articulated platform 18m HAULOTTE HA18PX