Diesel articulated boom lift of the Manitou brand with a working height of 16 meters and a horizontal reach of 8,3 meters.
Its folded length is 6,68 meters and its height is 2,37 meters.
Rent this machine
Description
Articulated boom lift with Manitou 160 ATJ diesel engine with a working height of 16 metres. It offers a lateral reach of 8,3 meters allowing work from any access. Ideal for working in any type of environment thanks to its off-road chassis.
Data sheet
Diesel articulated platform 16 meters MANITOU 160 ATJ
| Brand | MANITOU |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 16,02 m |
| Load capacity | 230 Kg |
| Gradeability | 0,45 |
| Length | 6680 mm |
| Width | 2320 mm |
| Height | 2370 mm |
| Weight | 6160 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HAULOTTE HA32PX
Diesel articulated platform 32m HAULOTTE HA32PX
MANITOU 180 ATJ
Diesel articulated platform 18 meters MANITOU 180 ATJ
GENIE Z-45/25J RT
Diesel articulated platform 16 meters GENIE Z-45/25J RT