Diesel articulated arm platform with a working height of 41 meters and a horizontal reach of 21 meters. The maximum load capacity of your basket is 250 Kg.
Rent this machine
Description
The HAULOTTE diesel combustion engine articulated platform offers a working height of 41 meters and a horizontal reach of 19 meters. In addition, it provides optimized accessibility to any point thanks to its both positive and negative elevation. It includes hydraulic differential lock, four driving wheels as well as steering wheels to work on any surface and load control in the basket, among other standard configurations.
Data sheet
Diesel articulated platform 41m HAULOTTE HA41PX
| Brand | HAULOTTE |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 41 m |
| Load capacity | 230 Kg |
| Gradeability | 0,4 |
| Length | 12500 mm |
| Width | 2530 mm |
| Height | 3050 mm |
| Weight | 22500 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HAULOTTE HA 20RTJ
Diesel articulated platform 20 meters HAULOTTE HA 20RTJ
HAULOTTE HA12PX
Diesel articulated platform 12m HAULOTTE HA12PX
HAULOTTE HA18SPX
Diesel articulated platform 18m HAULOTTE HA18SPX