Diesel articulated platform 18 meters of the Manitou brand model 180 ATJ with working height of 18 meters and lateral reach of 10,51 meters.
Its folded length is 7,79 meters and its height is 2,47 meters.
Rent this machine
Description
Articulated boom lift with Manitou 180 ATJ diesel engine with a working height of 18 metres. It offers a lateral reach of 10,51 meters allowing work from any access. Ideal for working in any type of environment thanks to its off-road chassis.
Data sheet
Diesel articulated platform 18 meters MANITOU 180 ATJ
| Brand | MANITOU |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 18,19 m |
| Load capacity | 230 Kg |
| Gradeability | 0,45 |
| Length | 7790 mm |
| Width | 2320 mm |
| Height | 2470 mm |
| Weight | 7430 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
SNORKEL A62 JRT
Diesel articulated platform 20 meters SNORKEL A62 JRT
MANITOU 200 ATJ
Diesel articulated platform 20 meters MANITOU 200 ATJ
HAULOTTE HA12PX
Diesel articulated platform 12m HAULOTTE HA12PX