JLG articulated platform with a maximum working height of 14.19 meters and a load capacity of 226 Kg.
Rent this machine
Description
This electric articulated boom platform has a lifting height of about 14 meters, a load capacity of 226 kg and a horizontal reach of 6.45 meters. It is capable of improving positioning in very small spaces thanks to its compact dimensions, which also gives it high maneuverability.
Data sheet
Electric articulated platform 14m JLG E400AN
| Brand | JLG |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Working height | 14,19 m |
| Load capacity | 230 Kg |
| Gradeability | 0,3 |
| Length | 5510 mm |
| Width | SAP mm |
| Height | 1970 mm |
| Weight | 5800 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
JLG E400AJPN
Electric articulated platform 14m JLG E400AJPN
HAULOTTE HA12IP
Electric articulated platform 12m HAULOTTE HA12IP
SNORKEL A46JE
Electric articulated platform 16m SNORKEL A46JE