This Haulotte articulated arm has a working height of 12 meters and a horizontal reach of 6.94 meters. Its maximum load capacity is 250 Kg.
Rent this machine
Description
The Haulotte HA12CJ articulated boom lift with a working height of 12 meters has excellent maneuverability in narrow spaces thanks to its small movements and dimensions. In addition, it offers proportional and simultaneous movements with the possibility of carrying out the translation and rotation of the turret simultaneously.
Data sheet
Electric articulated platform 12m HAULOTTE HA12CJ +
| Brand | HAULOTTE |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Working height | 11,68 m |
| Load capacity | 250 Kg |
| Gradeability | 0,25 |
| Length | 5360 mm |
| Width | 1200 mm |
| Height | 1990 mm |
| Weight | 7065 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
SNORKEL A46JE
Electric articulated platform 16m SNORKEL A46JE
JLG E400AJPN
Electric articulated platform 14m JLG E400AJPN
GENIE Z-30/20N RJ
Electric articulated platform 11m GENIE Z-30/20N RJ