This MANITOU electric articulated platform has a maximum working height of 12 meters and a load capacity of 200 kg.
Rent this machine
Description
The Manitou articulated boom platform with a working height of 12 meters and a horizontal reach of 7 meters has great maneuverability thanks to its compact dimensions and 355º turret rotation.
Data sheet
Electric articulated platform 12m MANITOU 120AETJC
| Brand | MANITOU |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Working height | 11,95 m |
| Load capacity | 200 Kg |
| Gradeability | 0,25 |
| Length | 3740 mm |
| Width | 1200 mm |
| Height | 1990 mm |
| Weight | 6660 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
GENIE Z-40/23N RJ
Electric articulated platform 15m GENIE Z-40/23N RJ
HAULOTTE HA15IP
Electric articulated platform 15m HAULOTTE HA15IP
SNORKEL A46JE
Electric articulated platform 16m SNORKEL A46JE