Hyster J1.6XN (LWB) electric front end truck with load capacity of 1,600 Kg with 48V battery. It offers a lifting height of 5,500 mm and a load center of 500 mm.
Rent this machine
Description
The 1,600 Kg Hyster J1.6XN front-end forklift features great energy efficiency as well as high maneuverability with precise handling that gives it completely proportional movements.
Designed to increase your productivity and work 24 hours a day, it is ideal for the logistics sector and all its applications.
These Hyster 1.6XN are perfect for long-term rental of 1,600 Kg forklifts, allowing the operator to work more efficiently and optimizing all processes within a warehouse, plant or any industry.
Data sheet
Electric front forklift 1600 k HYSTER J1.6XN LWB
| Brand | HYSTER |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Load capacity | 1600 Kg |
| Weight | 3209 Kg |
| Lifting height | 5500 mm |
| Load center | 500 mm |
| Turning radius | 1762 mm |
| Average width | 1050 mm |
| Engine type | Eléctrico |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HYSTER E5.5XN
Electric front forklift 5500k HYSTER E5.5XN
HYSTER J1.5XNT SWB
Electric front forklift 1500k atex HYSTER J1.5XNT SWB
HYSTER J2.5XN
Electric front forklift 2500k atex HYSTER J2.5XN