Generator set with nominal potential of 650 kVA from the manufacturer Cymasa with parallel connection.
Rent this machine
Description
This Cymasa P640-1 diesel generator set offers a nominal power of 650 kVA with parallel connection. Designed for power supply in industrial environments.
It has a fuel tank of 1,500 liters.
If you need to rent a parallel 650 kVA generator set for your event or as an emergency power source, this Caterpillar is the ideal equipment for it. Contact us and we will make the personalized project from start to finish.
Data sheet
Parallel generator set 650 kVA CYMASA P640-1
| Brand | CYMASA |
| Motorization | COMBUSTION |
| Length | 6058 mm |
| Width | 2438 mm |
| Height | 2591 mm |
| Weight | 10500 Kg |
| Fuel type | Diesel |
| Rated power | 650 kVA |
| Tank capacity | 1500 l |
| Generator type | PARALLEL |
Downloads
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
PRAMAC GSW370V
Parallel generator set 350 kVA PRAMAC GSW370V
PRAMAC GSW150P/V
Generator set 135 kVA PRAMAC GSW150P/V
AEM VP250SP/3A
Parallel generator set 250 kVA AEM VP250SP/3A