Himoinsa premium rental generator set with nominal power of 250 kVA.
Rent this machine
Description
This Himoinsa HRFW-250 T5 INS 50HZ 400-230V rental premium diesel generator set offers a nominal power of 250 kVA with a greater tank capacity to ensure the longest service time without resorting to external diesel tanks. Designed for large events, it offers a quieter operation.
It has a fuel tank of 1160 liters.
If you need to rent a 250 kVA generator set for your event, this HIMOINSA generator is the ideal equipment for it. Contact us and we will make the personalized project from start to finish.
Data sheet
Parallel generator set 250 kVA HIMOINSA HRFW-250 T5 INS 50HZ 400-230V
| Brand | HIMOINSA |
| Motorization | COMBUSTION |
| Length | 4200 mm |
| Width | 1650 mm |
| Height | 2652 mm |
| Weight | 5018 Kg |
| Fuel type | Diesel |
| Rated power | 250 kVA |
| Tank capacity | 1660 l |
| Generator type | PARALLEL |
Downloads
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HIMOINSA HRFW 100 T5
Parallel generator set 100 kVA HIMOINSA HRFW 100 T5
CYMASA P640-1
Parallel generator set 650 kVA CYMASA P640-1
ATLAS COPCO QAC 750/P
Parallel generator set 725 kVA ATLAS COPCO QAC 750/P