Pramac generator set with nominal power of 60 kVA.
Rent this machine
Description
This Pramac GSW67 diesel generator set offers a nominal power of 60 kVA. Designed for power supply in industrial environments.
It has a fuel tank of 636 liters.
If you need to rent a 60 kVA generator set for temporary power supply, either at events or in industrial environments, this PRAMAC generator is the ideal equipment for it. Contact us and we will make the personalized project from start to finish.
Data sheet
Generator set 60 kVA PRAMAC GSW67
| Brand | PRAMAC |
| Motorization | COMBUSTION |
| Length | 2285 mm |
| Width | 920 mm |
| Height | 1465 mm |
| Weight | 1150 Kg |
| Fuel type | Diesel |
| Rated power | 60 kVA |
| Tank capacity | 209 l |
| Generator type | ISLAND |
Downloads
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
PRAMAC GSW275V
Generator set 250 kVA PRAMAC GSW275V
PRAMAC GSW167P
Generator set 150 kVA PRAMAC GSW167P
AEM VP250SP/3A
Parallel generator set 250 kVA AEM VP250SP/3A