The Genie GS-5390 RT diesel scissor lift offers us a maximum working height of 17,95 meters and a load capacity of 680 kg.
The width of the machine is 2,29 meters, a transport length of 4,88 meters and its weight is 7515 kg.
Rent this machine
Description
The Genie GS-5390 RT is designed to offer a very robust performance capable of working in rough terrain environments. This diesel scissor lift is strong and durable and allows us to increase productivity in demanding outdoor environments.
Up to 40% slope can be overcome to work in demanding outdoor environments.
Data sheet
Diesel scissors lifting platform 18 meters GENIE GS-5390 RT
| Brand | GENIE |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 18,15 m |
| Load capacity | 680 Kg |
| Gradeability | 0,4 |
| Length | 3980 mm |
| Width | 1830 mm |
| Height | 2020 mm |
| Weight | 7515 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HAULOTTE H12 SDX
Diesel scissor platform 12 meters HAULOTTE H12 SDX
JLG SLJ 153-22
Diesel scissor platform 18 meters JLG SLJ 153-22
HAULOTTE H12 SX
Diesel scissor platform HAULOTTE H12 SX