The JLG 1932R electric scissor lift platform gives us a working height of 7,80 meters.
The capacity of the unrestricted platform is 230 kilos. The width of this equipment is only 0,81 meters.
Rent this machine
Description
Thicker rubber tires, all-steel components and platform doors add durability.
Ease of service is increased due to the improved battery charger and fewer parts. It also provides us with a greater free distance to the ground thanks to the active protection against potholes.
Data sheet
Electric scissor platform 8 meters JLG 1932R
| Brand | JLG |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Working height | 7,8 m |
| Load capacity | 230 Kg |
| Gradeability | 0,25 |
| Length | 1740 mm |
| Width | 810 mm |
| Height | 1640 mm |
| Weight | 1565 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
GENIE GS-2046
Electric scissors lifting platform 8 meters GENIE GS-2046
MANITOU 78 SEC-2
Electric scissor platform 8 meters MANITOU 78 SEC-2
GENIE GS-1930
Electric scissors lifting platform 8 meters GENIE GS-1930