This electric single-person platform has a working height of 6 meters and a load capacity of 130 kg.
Rent this machine
Description
The JLG brand TOUCAN DUO electric single-person platforms have a working height of 6 meters and a load capacity of 130 kg. This model has a very quiet operation thanks to its electric drive. It stands out for its excellent accessibility to small spaces as it has small dimensions.
Data sheet
Electric unipersonal platform 6m JLG TOUCAN DUO
| Brand | JLG |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Working height | 6 m |
| Load capacity | 130 Kg |
| Gradeability | 0,2 |
| Length | 1650 mm |
| Width | 780 mm |
| Height | 1790 mm |
| Weight | 1000 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
JLG 1230 ES
Electric unipersonal platform 6m JLG 1230 ES
BRAVI SPIN GO
Electric unipersonal platform 4m BRAVI SPIN GO
HAULOTTE STAR 12
Electric unipersonal platform 12m HAULOTTE STAR 12