MANITOU fixed telescopic handler has a lifting height of 10 meters and a maximum load capacity of 12,000 Kg.
Rent this machine
Description
This Manitou handler has an ergonomic cabin as well as a load indicator, providing greater safety and comfort to the operator. In addition, thanks to their off-road capability and their axles, they provide great robustness and productivity at work.
This manipulator offers a maximum elevation of 10 meters and a load capacity of 12,000 Kg.
Data sheet
Telescopic handler 10 m 12000 k MANITOU MHT 10120 L
| Brand | MANITOU |
| Motorization | COMBUSTION |
| Load capacity | 12000 Kg |
| Length | 5950 mm |
| Width | 2500 mm |
| Height | 2900 mm |
| Weight | 17000 Kg |
| Lifting height | 9,62 m |
| Scope | 5,35 m |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
JLG 4013 (13,00-2,45)
Telescopic handler 13 m 4000 k JLG 4013 (13,00-2,45)
MANITOU MT523
Telescopic handler 5 m 2300 k MANITOU MT523
MANITOU MT 1335 EASY
Telescopic handler 13 m 4000 k MANITOU MT 1335 EASY