Manitou MT1840 EASY front handler with load capacity of 4000 Kg and lifting height of 18 meters.
Rent this machine
Description
These Manitou EASY version handlers are designed for the most demanding operations, with intensive work cycles. They have a lifting height of 18 meters and a maximum load capacity of 4000 Kg, with a horizontal reach of 13 meters.
Data sheet
Telescopic handler 18 m 4000 k MANITOU MT1840 EASY 75D ST3B
| Brand | MANITOU |
| Motorization | COMBUSTION |
| Load capacity | 4000 Kg |
| Length | 6270 mm |
| Width | 2420 mm |
| Height | 2500 mm |
| Weight | 11700 Kg |
| Lifting height | 17,55 m |
| Scope | 13,08 m |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
MAGNI HTH 10.10 DC
Telescopic handler 10 m 10000 k MAGNI HTH 10.10 DC
MANITOU MLT 845-120LSU
Telescopic handler 8 m 4500 k MANITOU MLT 845-120LSU
MANITOU MLT 845
Telescopic handler 8 m 4500 k MANITOU MLT 845