Halotte diesel articulated platform with a working height of 16 meters. It offers a lateral reach of 8,3 meters.
The transport length is 6,75 meters and its height when folded is 2,3 meters.
Rent this machine
Description
This articulated platform is ideal for exterior jobs with difficult access points. Thanks to the movements of its arm and the working height of 16 meters, it allows to operate at any point (above, below and laterally).
Easy to maintain and with low costs, this machine offers high productivity and provides the operator with comfort and safety in handling and driving.
Data sheet
Diesel articulated platform 16 meters HAULOTTE HA 16RTJ
| Brand | HAULOTTE |
| Motorization | COMBUSTION |
| Working height | 16 m |
| Load capacity | 230 Kg |
| Gradeability | 0,4 |
| Length | 6750 mm |
| Width | 2300 mm |
| Height | 2300 mm |
| Weight | 6650 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HAULOTTE HA 20RTJ
Diesel articulated platform 20 meters HAULOTTE HA 20RTJ
SNORKEL A46 JRT
Diesel articulated platform 16 meters SNORKEL A46 JRT
HAULOTTE HA260PX
Diesel articulated platform 26m HAULOTTE HA260PX