Open Pramac generator set with nominal power of 300 kVA.
Rent this machine
Description
This Pramac GSW330DO diesel generator set offers a nominal power of 300 kVA. Designed for power supply in industrial environments.
It has a fuel tank of 636 liters.
If you need to rent an open 300 kVA generator set, this PRAMAC generator is the ideal equipment for it. Contact us and we will make the personalized project from start to finish.
Data sheet
Generator set 300 kVA PRAMAC GSW330DO
| Brand | PRAMAC |
| Motorization | COMBUSTION |
| Length | 3300 mm |
| Width | 1400 mm |
| Height | 1887 mm |
| Weight | 2580 Kg |
| Fuel type | Diesel |
| Rated power | 300 kVA |
| Tank capacity | 636 l |
| Generator type | ISLAND |
Downloads
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
AEM RVP500SP/3A
Parallel generator set r.prem 500 kVAS AEM RVP500SP/3A
ATLAS COPCO QAS 500 ST3
Parallel generator set r.prem 500 kVAS ATLAS COPCO QAS 500 ST3
PRAMAC GSW67
Generator set 60 kVA PRAMAC GSW67