The Halotte OPTIMUM 8 AC electric scissor lift platform gives us a working height of 7.76 meters and a load capacity of 230 kg.
The equipment has a maximum length of 1.88 meters, with a transport width of 0.74 and its height when folded is 2 meters.
Rent this machine
Description
The Haulotte OPTIMUM 8 AC scissor lift is incomparable with high handling and driving precision, providing truly fast and proportional movements.
It has maintenance-free electric motors and has easy access through two folding trays.
This equipment is perfect for indoor and outdoor work, easy to transport, very robust and with a longer useful life and profitability.
Data sheet
Electric scissor platform 8 meters HAULOTTE OPTIMUM 8 AC
| Brand | HAULOTTE |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Working height | 7,76 m |
| Load capacity | 230 Kg |
| Gradeability | 0,25 |
| Length | 1880 mm |
| Width | 740 mm |
| Height | 2000 mm |
| Weight | 1590 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
HAULOTTE COMPACT 12
Electric scissor platform 12 meters HAULOTTE COMPACT 12
MAGNI ES1008E
Electric scissor platform 10 meters MAGNI ES1008E
HAULOTTE Compact 10N
Electric scissors lifting platform 10 meters Haulotte Compact 10N