Electric scissor platform with a working height of 11.75 meters and a load capacity of 320 kg.
It can be used in different environments, both outdoors and indoors.
Rent this machine
Description
This tail lift is zero-emissions electrically powered and operates indoors with virtually no noise. A truly productive team since it has a direct electric drive.
With reduced dimensions and a precise control system, it provides great accessibility to workplaces.
It is a machine that offers high-precision driving and is used for both maintenance and industrial work, as well as events.
Data sheet
Electric scissor platform 12 meters JLG 10RS
| Brand | JLG |
| Motorization | ELECTRIC |
| Motorization | ELECTRIC |
| Working height | 11,75 m |
| Load capacity | 320 Kg |
| Gradeability | 0,25 |
| Length | 2410 mm |
| Width | 1220 mm |
| Height | 1380 mm |
| Weight | 2750 Kg |
More information
Request your free quote
Contact an advisor
If you prefer, you can get in touch with one of our advisors:
Similar machines
You may also be interested
JLG 1930ES
Electric scissor platform 8m JLG 1930ES
HAULOTTE Compact 10
Electric scissors lifting platform 10 meters Haulotte COMPACT 10
MAGNI ES1008E
Electric scissor platform 10 meters MAGNI ES1008E